Coś co mnie autentycznie wzruszyło. Okulary z pokrętłem i płynem, które na bieżąco korygują wadę wzorku, przeznaczone dla tych miejsc na świecie, gdzie dostęp do okularów to luksus. Firma Adler - projekt: Adaptive Eyewear. W ramach działalności non-profit. Dodatkowo piękne zdjęcie propagujące akcje. *Z tego co wiem takie okulary istnieją już od dawien dawna, ale ta firma je opatentowała i wprowadza na rynek.
Adaptive eyewear to inicjatywa brytyjskiej organizacji pozarządowej założonej w 2006 roku w celu spełnienia potrzeb korekcji wzroku w krajach rozwijających się, tam gdzie dostęp do lekarza jest ograniczony, a ludność pod tym względem zaniedbana lub gdy niepotrzebujących zwyczajnie nie stać na okulary. Projekt nazywa się Vision for a Nation. Program koncentruje się początkowo w Ruandzie, gdzie 57% ludności Ruandy żyje poniżej granicy ubóstwa, a okulary to jeden z towarów luksusowych. Vision for a Nation to pracownicy służby zdrowia, nauczyciele i pielęgniarki, którzy dystrybuują regulowane okulary. Program został zatwierdzony przez rząd Ruandy a Ministerstwo Zdrowia zobowiązało pracowników służby zdrowia do współpracy m.in. szkolne pielęgniarki czy pracowników społecznych na wsi. Poprzez zapewnienie powszechnego dostępu do okularów. Vision for a Nation ma pozytywny i wymierny wpływ na wydajność, edukacje, zatrudnienie i jakość życia wszystkich beneficjentów programu. Program w Ruandzie obejmuje wszystkie osoby potrzebujące okularów powyżej 8 lat i dostarczają im okulary w przeciągu 5 lat.
Vision for a Nation w Ruanda jest prowadzona w trzech etapach. Faza pierwsza - faza pilotażowa, rozpoczęła się w północnej Ruandzie w sierpniu 2009 r., w celu ustalenia najlepszej metody dystrybucji programu. W tym okresie 2038 Ruandyjczyków zostało przebadanych, a 700 zakwalifikowanych do programu. Program jest obecnie w fazie drugiej i jest wdrażany w północnym okręgu Gicumbi. Etap trzeci to przebadanie i kwalifikacje do programu w pozostałych 29 okręgach, tak aby do 2015 r. cała Ruanda została objęta programem.
Dlaczego Ruanda?
W Ruandzie jest tylko 4 optyków i 10 okulistów. Az trudno w to uwierzyć. Prawie 85% ludności mieszka na obszarach wiejskich, gdzie infrastruktura okulistyczna jest bardzo ograniczona. Oprócz tego, 57% ludności Ruandy żyje poniżej granicy ubóstwa. Ruanda ma silne poparcie polityczne dla rozwoju, dlatego ma pierwszeństwo wśród darczyńców, dobrze rozwinięta sieć pracowników społecznych i dlatego jako pierwsza została zakwalifikowana do programu.
Dlaczego warto czyli przykładowa historia jak okulary zmieniają życie
"To jest pan Alysi Mumyakazi. Alysi jest krawcem i pracuje poza swoim domem w miejscowości Nyirangogo. Raz w tygodniu idzie 6 mil na rynek, gdzie spotyka swoich wiernych klientów i nowych klientów. Szyje sukienki i garnitury i stroje na specjalne okazje takie jak wesela. Alysi lubi swój zawód, który rozpoczął jako uczeń pod kierunkiem swego ojca, gdy miał zaledwie 15 lat. Zanim otrzymał okulary miał problem z zamieszczeniem igły w maszynie a także z nawleczeniem nitki i musiał być zdany na życzliwość osób przechodzących obok. Za każdym razem gdy chciał zmienić np. kolor nitki musiał prosić przechodniów. Nie trudno się domyśleć, że jego wydajność spadła, zaczął mniej zarabiać a ma żonę i 8 dzieci a także spora ilość wnucząt i liczy się każdy grosz. Po otrzymaniu okularów do czytania, Alysi ucieszył. "Widzę wyraźnie!'' - zawołał. Kiedy wróciliśmy, aby zobaczyć jak sobie radzi Alys usłyszeliśmy jak wszystkim opowiada swoja szczęśliwa okularową historię. Wierzymy, że teraz będzie mu się lepiej żyło." Inne historie. Świetna inicjatywa dająca wędkę nie rybę.
Jak to działa? - o okularach
Generalnie działa to tak, że przeprowadzamy korekcje wzroku za pomocą płynu tj. nakładamy okulary, uruchamiamy boczne pokrętło płyn leci, zamykamy, patrzymy na jakiś obiekt - jak w klasycznym badaniu i jeśli płynu jest wystarczająco zostawiamy tą ilość.
Zalety:
- Obejmuje szeroki zakres wady: od -4.5 do +3.5 dioptrii
- Ramki i soczewki są wykonane z poliwęglanu, czyli są m.in. łatwe do czyszczenia
- Regulowanie: płyn, znajduje się na zausznikach
- Okulary spełniają wszystkie wymagane standardy aby zostały dopuszczone do sprzedaży (bo firma Adlens na co dzień sprzedaje właśnie takie okulary)
- Zaprojektowane tak, aby sprostać wielu różnym warunkom środowiskowych i fizycznym
- Średnica szybek to 32m
- Płyn jest oczywiście nietoksyczny
- Rozmiar uniwersalny
- Każde oko regulowane niezależnie
- Korekcja wzorku w ciągu kilku minut
- Dostępne w 5 kolorach w wersji komercyjnej
O firmie
W 2005 r. James Chen-co założył firmę Adlens. Jej celem jest podjęcie zrealizowania potrzeby korekcji wzroku i realizacji komercyjnych zastosowań technologii soczewek adaptacyjnych. Siedziba firmy jest w Oksfordzie, w Anglii. Adlens obecnie sprzedaje produkty przy użyciu dwóch różnych typów technologii: okulary z płynem i okulary z soczewkami Alvarez. Strona: www.adlens.com
no to jest naprawdę kapitalna sprawa.
OdpowiedzUsuńmarzę by kiedyś móc rozdawać tym których nie stać na okulary. może się uda.
pozdrawiam
PJ
Jeśli piszesz na serio to wspaniałe. Wiesz cała ta kampania też. Piękne zdjęcia, profesjonalizm. Opisze całą historię jak znajdę chwilę. Narazie głównie Ruanda (ale nie tylko) ale nie tylko. Po tej masakrze w tym kraju, przyda im się mnóstwo dobrych rak i pomysłów.
OdpowiedzUsuńMając problem ze wzrokiem proponowałbym zdecydować się na zakup soczewek kontaktowych. Na rynku nie brakuje sklepów zajmujących się ich sprzedażą - https://www.twojesoczewki.com/23-soczewki-kontaktowe jest jednym z nich.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń